ENDERUPLNL

Valdštejnská lodžie: Místo, kde ožívají sny

Český ráj

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Na konci září 2011 nastoupil do funkce kastelána Valdštejnské lodžie v Jičíně, kterou spravuje OS Lodžie, Jiří Vydra – grafik, kulturní organizátor a aktivista, který několik let organizoval netradiční a alternativní kulturu v Liberci a okolí.
 
 
Jako dramaturg festivalu World fest na hradě Grabštejně a mnoha dalších má zkušenosti s realizací projektů zabývajících se oživováním netradičních prostor a objektů. Během několika měsíců začal uskutečňovat svůj sen – přeměnit chátrající, a přesto atmosférou prosycenou budovu na konci lipového stromořadí pohádkového města na kulturní imaginárium, neboli místo zapomenutých snů.

Samotný slogan vychází z teorie, že Lodžie jako součást ojedinělého krajinného celku tzv. komponované barokní krajiny nikdy nebyla podle vzletných plánů Albrechta z Valdštejna dokončena.
Zůstalo tedy jen u nenaplněných snů.

Jak tento komplex měl opravdu vypadat a co z krajinných a astrologicko-astronomických teorií je
pravda? Snad žádná jiná historická památka netrpí takovou rozeklaností názorů historiků i odborné
veřejnosti jako právě Valdštejnská lodžie. V krátké době působení nového kastelána se tu konalo několik zajímavých akcí. Například ekologicko-rodinná kulturní akce Slavnost stromů, netradiční adventní akce Divovánoce nebo neobvyklé pojetí Jičínského masopustu. Vždy se jednalo o projekty, zaměřující se nejen na milovníky nekonvenční kultury, ale zároveň na rodiny s dětmi, které vyhledávají nekomerční typ zábavy.

Společně s libereckým sdružením Divozemí, jičínskou skupinou ohnivců Pirilampo, OS Literácy
a K-klubem se na tento rok připravují další akce. Více o nich a o samotném provozu lodžie najdete na www.valdstejnskalodzie.cz.
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2014  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2014
load