ENDERUPLNL

Zřícenina hradu Frýdštejn

Český ráj

Frýdštejn 80
Frýdštejn, 463 42

Telefon:+420 483 393 060
E-mail:oufrydstejn@iol.cz
Web:www.frydstejn.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místoGeopark Český ráj

Zachovalá zřícenina skalního hradu se vypíná nad údolím řeky Jizery. Tento typický strážní hrad je překrásnou dominantou Maloskalska.
 
 

Hrad, stojící na strmých, nepřístupných skalách, byl založen ve druhé polovině 14. století pravděpodobně pány z Bibrštejna. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý. V podhradí stojí jednoduchá pískovcová kaplička z roku 1823, postavená ve stylu lidového baroka. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince, jemuž jsou připisovány také práce na výzdobě Pantheonu.

Hrad byl z části vytesán ve skále, stísněné prostory nutily stavitele k vytvoření patrové koncepce stavby. Obranu hradu zajišťovaly hradby, do nichž byla zapojena i velká kulatá věž. Ta je dominantou Frýdštejna a také nejlépe zachovalou částí hradu.  Byla vystavěna na nejvyšším skalisku tak, aby z ní bylo možno obhlédnout široké okolí. Věž je asi 15 m vysoká a má 9 metrů v průměru, s dvouumetrovou tloušťkou zdiva. Jediný vchod byl v prvním patře asi 6 - 7 m nad úrovní nádvoří.

Hrad Frýdštejn byl zřístupněn veřejnosti v 90. letech minulého století poté, co turnovský okrašlovací spolek hrad koupil od knížat Rohanů se Sychrova a nechal dochované zdivo zpevnit. Nálezy z doby osídlení hradu se nacházejí ve sbírkách turnovského muzea. V současné době je hrad ve vlastnictví obce Frýdštejn.

Poloha: 8 km od Turnova

Rozhledové místo: Z hradní věže se nabízí pěkný výhled na okolní malebnou krajinu Maloskalska.

Český ráj ve filmu a pohádkách

Všichni milovníci filmových pohádek mají Frýdštejn spojený s filmem O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987, scény na hradní věži, čarodějnice, nádvoří hradu). Více

žíla limburgitu pod Frýdštejnem

V poloze pod hradem jsou pískovcové skály proraženy asi 2 m mocnou žílou limburgitu, která je odkryta v zářezu při silnici z Malé Skály na Frýdštejn. Jako limburgit označujeme sklovitou formu bazaltoidů, která vzniká rychlým ochlazením magmatu v tenkých žilách. Zdejší limburgit proráží cenomanské pískovce v místě poruchové zóny. V základní hmotě limburgit obsahuje především minerál augit a místo světlých součástek vulkanické sklo.

Otevírací doba

Květen - Říjen Út - Ne 10:00 - 17:00

Vstupné

Plné vstupné:50,00 CZK
Děti:20,00 CZK děti do 15 let
Studenti:30,00 CZK
Senioři:30,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let zdarma.

Související články

Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Luděk Antoš

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina Restaurace - vzdálenost (m): 500 Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, restaurace, prodej upomínkových předmětů

Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský
Zřícnina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Lenka Pešková
 
 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2017  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2017
load