ENDERUPLNL

Výstava Zlatá éra českého filmového plakátu

Český ráj

Přijďte si do jičínského muzea zavzpomínat na zlatou éru českého filmového plakátu. Ve vánočním čase ozdobí výstavní chodbu jičínského muzea filmové plakáty z období 60. až 80. let minulého století ze sbírky Jaroslava Mužíčka, bývalého ředitele Městského kina v Nové Pace. Vernisáž výstavy proběhla v pátek 18. listopadu 2016 v 16.00 hodin ve výstavní chodbě muzea. Úvodní slovo pronesl majitel sbírky J. Mužíček.
 
 

Nová výstava představí plakáty z dob, kdy byl český filmový plakát významným uměleckým fenoménem, který získal obdiv i na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, Chicagu či v Cannes. V této produktivní éře se stal český filmový plakát nezávislou tvůrčí uměleckou interpretací filmového díla, který neplnil pouze komerční a informační funkci, ale působil na diváka svojí výtvarnou kvalitou. Plakát této doby představoval umělecké dílo a stal se záhy předmětem sběratelského zájmu. V současnosti tvůrčí výraz filmového plakátu ustoupil požadavkům moderní doby, což přirozeně vedlo k zániku fenoménu originality českých filmových plakátů. Oproti komerčním moderním plakátům mají unikáty ze soukromé sbírky J. Mužíčka nemalou uměleckou hodnotu.

Připravovaná výstava představuje pouze zlomek z rozsáhlé sbírky Jaroslava Mužíčka, která čítá okolo 3000 kusů. Návštěvníci zde najdou tvorbu od profesionálních filmových i scénických výtvarníků, grafiků a malířů, mezi které patří Adolf Born, Vratislav Hlavatý, Michal Pacák, Jiří Šalamoun, Karel Vlach, Karel Saudek, Petr Sís, Klára Islerová, Josef Vyleťal, Olga Vyleťalová-Poláčková a mnozí další.

„Filmový plakát byl za doby socialistického Československa díky své vysoké výtvarné i obsahové úrovni opravdovým uměleckým fenoménem. Právě proto je dnes vysoce ceněným sběratelským artiklem, jehož významu nemohou současné plakáty dosáhnout. A právě proto svoji kolekci již nerozšiřuji, ale o to více se ji snažím prezentovat široké veřejnosti a poukazovat tak na její hodnotu,“ uvádí majitel sbírky J. Mužíček.

Veřejnost si bude moct kromě dobových plakátů prohlédnout také filmové fotosky, tj. barevné fotografie pořízené při natáčení filmu, dobovou promítačku nebo podpisy známých osobností filmového světa.

Výstava „Zlatá éra českého filmového plakátu“ bude otevřena od 19. listopadu 2016 do 15. ledna 2017 ve výstavní chodbě jičínského muzea, denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.


Kontakt pro další informace: Mgr. Lucie Stránská, mluvčí RMaG v Jičíně, tel. +420 493 532 204, mobil +420 776 807 306

 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2017  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2017
load