ENDERUPLNL

Cyklus mineralogicko-cestopisných přednášek v Muzeu Českého ráje v Turnově

Český ráj

Od poloviny ledna pro vás muzeum Českého ráje v Turnově přichystalo cyklus mineralogicko-cestopisných přednášek s názvem „Putování za minerály“. Jak už název napovídá, budou se přednášky týkat cest do jiných zemí, jejichž primárním účelem byla návštěva mineralogických lokalit, sběr a nákup minerálů.
 
 

To ale neznamená, že budou určené jen odborníkům a milovníkům „kamenů“. Určitě si v nich najde své i prostý cestovatel, protože na mnoha fotografiích bude prezentována jak nádherná krajina, fauna a flóra, tak i kultura a především zážitky samotných cestovatelů.

18. 1. - Za poklady Maroka
Jan Bubal, Muzeum Českého ráje v Turnově

Maroko je častým cílem mnoha cestovatelů a dobrodruhů, ale také sběratelů minerálů. Není divu, vždyť některé mineralogické ukázky patří k nejkrásnějším na světě.

Během 14 dnů jsme ujeli více než 2000 km, navštívili kolem deseti mineralogických lokalit, byli jsme v horách, kde byl sníh i v poušti, kde bylo 30°C, ale poznali jsme také mnoho zajímavých lidí a místní kulturu.

25. 1. - Za topazy a turmalíny do pákistánského Karakoramu
Viktor Tecl, K2 Rocks

Po několika dnech strávených v oblasti údolí řeky Shigar jsem se přesunul do horské oblasti Karakoramu. Zde jsem navštívil několik dolů/štol, ve kterých místní „horníci“ dobývají nádherné vzorky topazů a akvamarínů. Některé doly se nacházejí ve výšce až 4 500 metrů nad mořem. Zde jsem se také střetl s domorodci, z nichž velká část se doposud nesetkala s cizinci.

1. 2. - Za nerostným bohatstvím Sibiře
Jan Bubal a Marta Havlíčková, Muzeum Českého ráje v Turnově

Rusko je rozlehlá země, a museli jsme urazit více než 7000 km, abychom dorazili do cíle, kterým bylo jezero Bajkal. Zde jsme se pokoušeli vydobýt a přivézt do Čech část nerostného bohatství, kterým je oblast Sibiře proslulá. Pojďte s námi navštívit břehy nejhlubšího jezera na světě, ale i pohoří Sajany, kde se náš návrat z hor změnil v boj o přežití.

8. 2. - Norsko – země nejen s pestrou geologií
Lukáš Zahradníček, Národní muzeum v Praze

Norsko je z turistického pohledu velmi atraktivní země. Krásná příroda vymodelovaná ledovcem s odlehlými sídly přináší cestovateli nesčetná dobrodružství. Ale nejen živá příroda je v této zemi fascinující, stejně tak i milovníci neživé přírody si přijdou na své. V rámci přednášky posluchač navštíví Oslo a jeho přilehlé okolí, vydá se za polární kruh a pozná exotické horniny a minerály Norska.

15. 2. - Namíbie – ráj mineralogů "prospektorů"
Luboš Vrtiška a Radana Malíková, Národní muzeum v Praze

Mineralogicko-cestopisná přednáška pro všechny zájemce živé i neživé přírody a cestování, prezentující zážitky z expedice pracovníků Mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea po jihoafrické Namibii, kteří v roce 2015 navštívili jak klasická mineralogická naleziště, tak byli přítomni objevům nových lokalit minerálů a ložisek nerostných surovin.

Přednášky budou probíhat pravidelně každou středu od 17.00 hodin v Kamenářském domě. Vstupné činí 20,- Kč.


 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2017  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2017
load