ENDERUPLNL

Výstava v Lomnici nad Popelkou poodhalí, co je krásy na světě...

Český ráj

Kulturní a informační středisko vás zve na výstavu obrazů lomnické autorky, která malovala a tvořila léta doma pro své potěšení a nyní představí své obrazy také široké veřejnosti na své první autorské a prodejní výstavě pod názvem Co je krásy na světě...Výstava potrvá od 25. února do 5. dubna 2017 a navštívit ji můžete v Zámecké minigalerii v Lomnici nad Popelkou.
 
 

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 25. února 2017 od 14.00 hodin ve velkém sále zámku Lomnice nad Popelkou.
Úvodní slovo: Ing. Václav Stránský – syn autorky.
Hudební program: Pavel Hrdina a členové pěveckého sboru SDS.

Malované snímky si bude možné zakoupit!

O autorce - Mgr. Miroslavě Stránské

Pochází z Libštátu, malého malebného městečka v Podkrkonoší. Od raného dětství na ni působily z mnoha stran různé estetické podněty. Ať to bylo při hrách s kamarády v přírodě, kde stále bylo na co se dívat, co objevovat, nad čím žasnout, nebo při toulkách po lese s tatínkem, myslivcem a znalcem přírody. Doma sledovala práci otce, který byl absolventem turnovské uměleckoprůmyslové školy a podle vlastních návrhů zhotovoval překrásné šperky. Snad se u ní projevily i zděděné genetické vlohy z maminčiny strany. Její bratr byl kamenorytcem a bratranec Jindřich Tockstein malířem.

Výtvarná výchova už od základní školy patřila k jejím oblíbeným předmětům. Při studiu na SVVŠ v Semilech se v rámci volitelného kroužku výtvarné výchovy setkala s akademickým malířem Vladimírem Komárkem, který vedl několik vyučovacích hodin. Po absolvování PF v Hradci Králové obor přírodopis a základy zemědělské výroby učila tři roky v Libštátě a potom až do důchodu v Lomnici nad Popelkou. I když výtvarná výchova nebyla její specializací, ráda ji po celou dobu vyučovala.

Sama si v průběhu let vyzkoušela různé techniky, ale nikdy se, podle jejích slov, neodvážila zkusit olejomalbu. Teprve krátce před ukončením aktivní pracovní činnosti požádala kolegyni, výtvarnici a úspěšnou malířku Natašu Kalouskovou, aby jí radou a ukázkami pomohla. Po jednom společně stráveném odpoledni se pustila do práce. Nejdříve tvořila menší obrázky a teprve později větší. Nejoblíbenějším a nejčastějším námětem je okolí Lomnice nad Popelkou a Krkonoše. Fascinuje ji nespoutaná síla přírody, a proto zkusila namalovat „Živly“. Miluje krajinu kolem svého bydliště a říká: „Kdykoliv vyjdu na kopec a rozhlédnu se, uvědomím si, co je krásy na světě. Stačí se jen dívat a dívat.“ Prostřednictvím obrazů se pokouší představit ostatním své vidění světa. Maluje i na kamínky. Jen tak, pro potěšení. 


 

Navigace

 
Sdružení Český ráj © 1992-2017  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2017
load