Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Cyklovýlet po okolí Starých Hradů

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Staré Hrady

Staré Hrady, 507 23

Nenáročný cyklovýlet má délku 17 km. Zavede vás mimo jiné na hrad a zámek Staré Hrady u Libáně, do zámeckého resortu Dětenice.

Staré Hrady – Libáň (nezn. silnice – 1 km) – Dětenice (4368 – 4,8 km) – odbočení červené pěší vlevo (4368 – 7,9 km) – odbočení vlevo (4368 – 8,3 km) – Křešice (nezn. cesta, červená pěší – 11 km) – Libáň (červená pěší – 15,4 km) – Staré Hrady (červená pěší – 16,8 km)


MAPA

Hrad a zámek STARÉ HRADY

K původně gotickému hradu, na jehož stavbě se zřejmě podílela huť Petra Parléře, byl později přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím. Dodnes se zde dochovala renesanční figurální sgrafita a gotická kaple se vzácným renesančním oltářem. V roce 2008 byl objekt po opravách nově otevřen veřejnosti a nabízí tři prohlídkové okruhy určené především dětem.

LIBÁŇ

Nejstaršími památkami v obci jsou původně raně gotický kostel Nalezení sv. Kříže z druhé poloviny 13. století, kostel sv. Jiří v části Psinice a také barokní kostel sv. Ducha, ve kterém se dochovaly vzácné barokní varhany. Symbolem města je Libáňská borovička, přes tři sta let starý památný strom na místě zvaném „Na Horách“. Na Hasinském potoku leží Pilský rybník – velká vodní nádrž o rozloze 50 ha, sloužící jako hnízdiště a shromaždiště ptactva. V okolních lesích a mokřadech roste řada vzácných rostlin. Ke koupání tento rybník není vhodný. V obci je přírodní koupaliště, minipivovar, možnost nákupu a stravování.

DĚTENICE

Ve 14. století stávala v Dětenicích gotická tvrz, která byla v 16. století renesančně upravena a v letech 1762–1765 přestavěna na pozdně barokní zámek. Na zámku jsou dochované gotické, renesanční a barokní fresky, nástěnné malby a rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Mimo to je zde umístěna i sbírka obrazů, historických zbraní a loveckých trofejí. Na zámku Dětenice se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V nabídce jsou také služby zámeckého pivovaru, Středověké krčmy a Středověkého hotelu. O víkendech se tu konají akce nejen pro děti. V obci Dětenice se nachází novogotická kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1881. V osadě Osenice stojí unikátní procesní oltář svatého Salvátora z roku 1713. V tamější bývalé národní škole J. B. Foerstra můžete navštívit expozici Foerstrova rodu.

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load