Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Do Besedických skal ze Železného Brodu

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Méně náročný výlet Maloskalskem vede ze Železného Brodu do Besedických skal, na Malou Skálu a zpět do Železného Brodu. Možnost zkrácení: z Malé Skály nebo z Líšného vlakem či autobusem.

Železný Brod – Besedice, rozc. U Kalicha (po zelené, po červené – 4,9 km) – Kalich, Modlitebna (po modré – 5,5 km) – Chléviště (po žluté – 6,5 km) – Sokol (po žluté – 7,1 km) – Rozc. U Kalicha (po žluté – 7,8 km) – Malá Skála, (po červené – 9,7 km) – Líšný (po žluté – 11,8 km) – Železný Brod (po žluté – 16,3 km)

https://mapy.cz/s/rehujujale

Železný Brod 

Město Železný Brod leží v údolí řeky Jizery. Jeho název je odvozen od zpracování železné rudy, která se v okolí těžila již ve 14. století. V 19. století se tu rozvinulo sklářství a textilní výroba. V roce 1920 byla ve městě založena světoznámá sklářská škola a ve městě je dodnes v provozu řada sklářských dílen, které umožňují návštěvníkům nakoupit skleněné výrobky i nahlédnout do tajů sklářské výroby. S historií sklářství se můžete seznámit v Městském muzeu na náměstí.

Z památek je třeba zmínit kostel svatého Jakuba Většího s dřevěnou zvonicí, kašnu se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí nebo kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti. Ke skvostům architektury horního Pojizeří patří staré roubené domy stojící především v památkové rezervaci Trávníky, kterou vás provede poznávací okruh. Největším a nejcennějším roubeným objektem ve městě je tzv. Běliště, které dnes slouží národopisné expozici Městského muzea.

V budově radnice se nachází Městská galerie Vlastimila Rady a kousek proti proudu Jizery najdete Městské koupaliště. Na Jizeře můžete vyzkoušet paddleboarding a další vodní sporty.

Besedické skály, Kalich, Chléviště

Besedické skály je skalní město s nižšími skalami a mnohdy spadlými či nakloněnými bloky. Najdete v něm místo zvané Kalich, kde se nachází tajná modlitebna Českých bratří ze 17. století, a skalní bludiště Chléviště.

Malá Skála 

Obec na březích Jizery je díky malebnému okolí oblíbeným místem turistického ruchu již od 19. století. Malá Skála je výchozím bodem pro výlety do okolí i centrem sportovních aktivit. Najdeme zde několik půjčoven lodí a koloběžek, lanové parky, restaurace, obchody s potravinami i ubytovací zařízení včetně kempu. V obci je také několik roubených domů pojizerského typu, z nichž nejznámější je Boučkův statek s galerií malíře Josefa Jíry a jeho přátel.

Greenway Jizera

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen waylogotyp-pruhled-web_square.pngCzechRepublic
 
load