Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Vybavení ubytování

Cyklisté vítáni: ANO Vybavení: pokoj s vanou / sprchou Vybavení: pokoj s WC Vybavení: TV na pokoji Vybavení: možnost vaření Vybavení: gril, ohniště Vybavení: zahrada, terasa Vybavení: parkoviště Vybavení: zvířata akceptována Vybavení: kreditní karty akceptovány

Výklad v cizím jazyce: angličtina Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština, francouzština, italština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, občerstvení, bezbariérový přístup, vstup se psy Hrady a zříceniny hradů: hrady

Ceny

Orientační cena za noc / osoba: 2 000 CZK

Kapacita

Druhy pokojů: apartmá

Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách byl vystavěn polovině 14. století Benešem z Vartemberka. Nachází se asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Původ hradu se datuje do 14. století, kdy Beneš z Wartenberka nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Poté se zde vystřídalo několik dalších majitelů. Za Lobkoviců, na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Svoji rezidenční funkci však hrad ztratil roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic, dále zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců.

Roku 1635 hrad vyhořel a poté dlouho chátral. Později ho koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti. Ti trvale žijí v Itálii a na své panství v Čechách poměrně často jezdí. V České republice funguje společnost Kinský dal Borgo, která veškerý jejich zdejší majetek spravuje.

I přes mnohé přestavby hradu se zachovala jeho původní silueta, které dominují hranolová Bílá věž a menší válcová věž Lidomorka. Součástí areálu hradu Kost je dále původní hradní palác a později vystavěný renesanční Bibrštejnský a Lobkovický palác.

Prohlídka hradu je rozdělena do čtyř okruhů:

1. OkruhHradní paláce (60 min)

Na prohlídkovém okruhu Hradní paláce se seznámíte s osudy majitelů hradu Kost. Budete mít možnost prozkoumat hradní paláce, zbrojnici s kolekcí pušek, pistolí a dalších zbraní, poznáte významné členy rodu Kinských. V rámci prohlídky projdete všechna nádvoří, kapli a černou kuchyni.

2. OkruhStředověká mučírna (60 min)

Právě na tomto okruhu se vrátíte o stovky let zpět. Prohlédnete si funkční gilotinu, klec na čarodějnice nebo palečnici a necháte se vtáhnout do tajů českého hrdelního práva. Projdete všechna hradní nádvoří, kapli, černou kuchyni a přízemí Velké bílé věže s modelem hradu a počítačovou animací jeho vývoje.

3. Okruh: Spojený okruh - celý hrad (110 min)

Projdete hrad křížem krážem. Vyrazte na prohlídku Kosti, která zahrnuje všechna hradní nádvoří, mučírnu, paláce, salla terenu, kapli sv. Anny, černou kuchyni a přízemí Velké bílé věže. Zvažte návštěvu okruhu s malými dětmi – výklad je detailní a cesta dlouhá.

4. OkruhZkrácený okruh - bezbariérový (40 min)

Nemáte-li moc času, tak vyzkoušejte zkrácený okruh, který trvá jen 40 minut, ale rozhodně nepřijdete zkrátka. Provedeme  vás hradními nádvořími, kaplí sv. Anny a přízemím Velké bílé věže.

Poloha: na skalách 4 km severozápadně od Sobotky

Přístup: pěšky po žluté značce od nádraží Libošovice nebo po žluté ze Sobotky


MěsícDenČasPříznak
Duben St - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno
Květen - Červen Út - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno
Červenec - Srpen Po - Ne 9:00 - 18:00 otevřeno
Září Út - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno
Říjen St - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno
Poslední prohlídka odchází 1/2 hodiny před uzavírací dobou. Jiný termín je možný po předchozí domluvě.

Vstupné

I. Okruh
Plné vstupné:190,00 CZK
Dětské vstupné:100,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:150,00 CZK
Seniorské vstupné:150,00 CZK
II.Okruh
Plné vstupné:190,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:100,00 CZK
Dětské vstupné:100,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:150,00 CZK
Seniorské vstupné:150,00 CZK
III. Okruh
Plné vstupné:250,00 CZK
Dětské vstupné:100,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:180,00 CZK
Seniorské vstupné:180,00 CZK
IV. Okruh
Plné vstupné:120,00 CZK
Dětské vstupné:60,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:80,00 CZK
Seniorské vstupné:80,00 CZK
 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load