Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Vyhlídky v Hruboskalském skalním městě

Hrubá Skála

Hrubá Skála, 511 01

Po vrcholové cestě Hruboskalského skalního města vede Zlatá stezka Českého ráje, na níž najdeme několik vyhlídkových míst nabízejících jedinečné pohledy do kraje.

PRACHOVNA

Skalní útvar za zatáčkou u parkoviště zámku Hrubá Skála. Původně sloužil jako sklad střelného prachu. Díky vzrostlým stromům odtud není příliš dobrý výhled na zámek, ačkoliv se Prachovna nachází v jeho těsné blízkosti. (GPS 50°32'39.662"N, 15°11'30.446"E)

VYHLÍDKA U  LVÍČKA

Pokud půjdeme po červené turistické značce po hřebenu z Hrubé Skály na Valdštejn začnou se nám otevírat mezi stromy nádherné pohledy na skalní město pod námi - jednou z vyhlídek, které ukazují Hruboskalské skalní město v plné kráse je vyhlídka U Lvíčka. Původní vyhlídka byla umístěna pouze na krátkém skalním ostrohu s omezeným výhledem. Koncem 90. let 20. století byla vyhlídka doplněna můstky a posunuta na skálu kousek od ostrohu, na skále byla umístěna tabule s popisem toho, co z vyhlídky vidíme.
(GPS 50°33'10.572"N, 15°10'34.507"E)

VYHLÍDKA  NA  KAPELU

Vyhlídku Na Kapelu najdeme, při červeně značené Zlaté stezce Českého ráje, cca v polovině cesty mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou. Jak název vyhlídky napovídá, nabízí se z ní výhled na seskupení skal zvané Kapela a osamocenou skalní věž Kapelník. (GPS 50°33'3.807"N, 15°10'44.112"E)

SKALNÍ  VYHLÍDKA  HLAVATICE

Osamocená pískovcová skála se nachází na severním okraji Hruboskalské plošiny, nedaleko hradu Valdštejn, asi 2 km jižně od města Turnov. Skála s nadmořskou výškou 380 m.n.m. je přístupná po 36 železných točitých schodech. Z vrcholku je hezký výhled na okolní krajinu - Turnov, Kozákovský hřeben a dále i Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko. Pro lepší orientaci je vyhlídka opatřena orientační tabulí. Vyhlídka leží na trase Zlaté stezky Českého ráje mezi Turnovem a hradem Valdštejn.
(GPS 50°34'10.520"N, 15°9'19.730"E)

V blízkosti Zlaté stezky se nachází další oblíbené vyhlídky mezi něž patří:

MARIÁNSKÁ VYHLÍDKA

Mariánská vyhlídka je jednou z nejproslulejších a nejnavštěvovanějších v Českém ráji. Nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova. Mimo to je odtud nádherný výhled na skupinu skal Sahara, Dvanáct apoštolů, Větrník, Dračí věž a další skály. Leží ve výšce 360 m.n.m. na skalním bloku v oblasti Dračích skal, asi 1,5 km od zámku Hrubá Skála. Na vyhlídku se dostanete po žluté turistické značce od rozcestí Adamovo lože. Pod Mariánskou vyhlídkou je symbolický hřbitov horolezců. (GPS 50°32'52.724"N, 15°11'36.470"E)

ZÁMECKÁ VYHLÍDKA

K zámecké vyhlídce se dostaneme po žluté značce od rozcestí u Adamova lože, nebo při cestě od Mariánské vyhlídky. Z vyhlídky se nabízí krásný výhled na zámek Hrubá Skála a okolní skalní útvary.

JANOVA VYHLÍDKA

Janova vyhlídka se nachází na modré turistické značce ve směru na Sedmihorky – rozcestí u Kavčin. Z vyhlídky se nabízí výhledy na Kozákovský hřbet a do oblasti skal Majáku a Čertovy ruky. (GPS 50°33'23.311"N, 15°10'24.187"E)
 
cesky raj liberecky kraj kralovehradecky kraj stredocesky kraj logoGPCR green way logotyp-pruhled-web_square.png CzechRepublic logo
 
load