Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Kozákovský okruh

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) na nejvyšší horu Českého ráje - Kozákov.

Délka výletu: 6,5 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: středně náročná

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: středně náročná

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Paraplegik zvládne bez doprovodu.

Itinerář:

Parkoviště u BUS BačovChata Kozákov (2,5 km) – červená cyklo odbočka vpravo neznačená silnice Vrchy (4 km) – křižovatka Komárov (5,5 km) - Bačov (6,5 km)


MAPA 

Popis trasy:

Vyrazte z parkoviště v Bačově u autobusové zastávky, jehož povrch tvoří hrubý asfalt. Po červené cyklotrase, která vede po asfaltové silnici (rovinka až střední stoupání) přes obec Komárov, dojděte k turistické chatě a rozhledně Kozákov. Na Kozákov je možné dojet i autem. Ačkoliv je rozhledna pro osoby s hendikepem nedostupná, výhledy jsou krásné i z luk v okolí turistické chaty.

Z Kozákova se vydejte asfaltovou silnicí vpravo po červené cyklotrase. Cesta klesá prvních 100 m mírně, pak již prudce se serpentinami (kritické místo – foto č. 1).

Zhruba po 1,5 km dlouhém klesání se dostanete na křižovatku, kde odbočte vpravo na asfaltovou cestu. Cesta vede po rovině lesem a prochází pod kozákovskou sjezdovkou. Za osadou Vrchy dorazíte na křižovatku, odkud se dejte vlevo a napojte se na silnici, po které jste předtím stoupali na Kozákov. Silnice vás přivede zpět na parkoviště.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Kozákov

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Je národní přírodní památkou a významnou geologickou a geomorfologickou lokalitou. Je také nejmladší sopkou Českého ráje – činná byla před 5 miliony lety. Na svazích Kozákova se nachází 26 jeskyní pseudokrasového původu. Kozákov je opředen pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí.

Chata a rozhledna na Kozákově

Riegrova turistická chata na vrcholu Kozákova byla postavena v roce 1928. Architektem stavby byl Jan Václavík za odborné spoluúčasti předního českého architekta Otakara Novotného. Kovová věž v sousedství chaty byla postavena roku 1995. Její ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.


Výlet prošla a fotila Pavla Bičíková v roce 2021.
 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load