Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Hruboskalským skalním městem

Hrubá Skála

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) Hruboskalským skalním městem krásnou přírodou Českého ráje.

Délka výletu: 10 km

Obtížnost trasy pro mechanický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Obtížnost trasy pro elektrický vozík: náročná, vyžaduje doprovod

Vhodnost trasy pro kočárek: ano

Vhodnost trasy pro seniory: ano

Itinerář:

Lázně Sedmihorky – zelená pěší, pak lesní neznačená cesta, Hrubá Skála (1,5 km) – žlutá cyklo Hrubá Skála, u hřbitova – červená cyklo zámek Hrubá Skála (3 km) – hrad Valdštejn (6,4 km) – Sedmihorky (10 km)


MAPA

Popis trasy:

Výlet začíná v lázních Sedmihorky. Z parkoviště, kde nejsou vyhrazena místa pro vozíčkáře, se vydejte po zelené pěší značce asfaltovou cestou do prudkého kopce o délce 400 m (kritické místo – foto č. 1).

Po dalších cca 800 m opusťte zelenou značku a pokračujte po lesní asfaltové cestě až k silnici. Zde odbočte vpravo a prudším stoupáním dojděte na křižovatku u hřbitova a napojte se na červenou značku, která vás dovede k zámku Hrubá Skála a dále k Arboretu Bukovina. Cesta se za arboretem mění v písčitokamenitou a stoupá prudce do kopce o délce 400 m (kritické místo – foto č. 2).

V blízkosti cesty se nacházejí vyhlídky na skalní město, ale přístup k nim komplikují kořeny na cestě (kritické místo – foto č. 3). Na odbočce k vyhlídce U Lvíčka jsou schody a rampy (kritické místo – foto č. 4, 5, 6).

Za vyhlídkami vás čeká stoupání následované sjezdem z mírnějšího kopce. Pozor, v tomto úseku vedou přes cestu dva odvodňovací žlaby 10 x10 cm (kritické místo – foto č. 7).

Pak následuje rovinka až k hradu Valdštejn, kde se napojte na červenou cyklotrasu, která klesá směrem k Turnovu. Po 1 km se dostanete ke křižovatce, kde odbočte vpravo na bílou cyklotrasu. Po ní pokračujte po lesní cestě s hrubým asfaltovým povrchem (místy díry) kolem Čertovy ruky zpět na parkoviště do Sedmihorek.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Hruboskalské skalní město

Patří mezi nejznámější skalní města a je charakteristické impozantními věžemi, dosahujícími výšky až 55 metrů, a strmými kaňony.

Zámek Hrubá Skála

Renesanční zámek postavený na pískovcových skalách slouží v současnosti jako hotelové a kongresové centrum. Pro návštěvníky je zpřístupněna vyhlídková věž a nádvoří. Místo natáčení pohádky Princ Bajaja.

Arboretum Bukovina

Park se vzácnými stromy vznikl v polovině 19. století a patří k nejstarším ve střední Evropě. Zároveň zde vznikla pokusná plocha na pěstování severoamerických dřevin. V současnosti se na ploše 2,73 ha nachází celkem 400 chráněných památných stromů.

Hrad Valdštejn

Na nejstarším dochovaném hradě v Českém ráji se natáčelo mnoho pohádek a filmů, např. Princ Bajaja, Arabela, O uloupené divožence a další.

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load