Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Muzeum a galerie firmy Detesk

mailŽelezný Brod

náměstí 3. května 20, Železný Brod, 468 22

GSM:+420 731 518 351
E-mail:info@detesk.cz
Web:www.galerie.detesk.cz
Muzeum a galerie společnosti Detesk s. r. o. nabízí návštěvníkům k vidění stálou expozici skla vztahujícího se k Železnému Brodu. Sbírka představitelů společnosti Detesk mapuje mimořádnou tvorbu železnobrodského sklářského období v letech cca 1920–1960 (autorské objekty železnobrodských tvůrců, skleněné figurky, objekty s motivy Železného Brodu…)

V budově muzea a galerie DETESK na železnobrodském náměstí 3.května č.p.20 je kromě sklářského muzea a galerie dále umístěna reprezentační firemní prodejna a vinotéka.

Pokud jde o historii budovy tak už 1648 je grunt č.p.20 na železnobrodském náměstí připomínán, tehdy v majetku Jiřího Václavů. Roku 1657 Martin Vomáčka, jinak Hádek, vyženil grunt s Alžbětou, dcerou J. Václavů. Původně se jednalo o dům dřevěný, v r.1868 byl vystavěn z kamene. Vážená rodina Hádků vlastnila objekt až do 2007 kdy jej ve značně zdevastovaném stavu zakoupila společnost Detesk. V devatenáctém století po určitou dobu byla v domě umístěna četnická stanice, po 1948 zde fungovala prodejna Železnobrodského skla a později oční optika. Majitelé se zabývali obchodem s kůží a zpracování kůže se v objektu provádělo prakticky až 1945. Objekt společnost zakoupila v 2007, už tehdy s plánem na využití, pro jaké byl v roce 2014 kompletně zrekonstruován a dostavěn. 

MUZEUM

Sbírka uměleckého skla představuje unikátní autorské počiny prakticky všech významných sklářských výtvarníků, kteří dokázali v relativně krátké době přeměnit Železný Brod na celosvětově významné sklářské centrum. Návštěvníci mohou shlédnout unikátní díla Zdeňka Juny, Ladislava Přenosila, Božetěcha Medka, Aloise Meteláka, Aloise Háska, Jana Černého, Josefa Drahoňovského, Stanislava Libenského, Vladimíra Linky, Jiřiny Pastrnkové, Jindřicha Tocksteina, Miloslava Janků, Oldřicha Žáka, Jaroslava Brychty, bratrů Plátků a mnoha dalších. Skleněné plastiky Miloslava Klingera, v současnosti je ve sbírce zastoupeno několik desítek jeho autorských prací, představují jednu z největších kolekcí tohoto autora na světě.

Kompletní informaci o úrovni uměleckého sklářství na Železnobrodsku by nebylo možné poskytnout bez ukázek kvalitních příkladů produkce železnobrodských sklářských firem. Zakládány byly především absolventy místní sklářské školy, ty první vznikly okolo r.1930.

Neoddělitelnou součást železnobrodského sklářství představují figurky. Jejich fenomén už dávno přerostl regionální hranice a stal se kulturním dědictvím celonárodního významu. Právě jim patří další oddělení muzea, k vidění jsou jak figurky drátkové, tak modelované nad kahanem, hutní i foukané.

Většina významných sklářských výtvarníků disponovala širokým výtvarným nadáním, byli významnými sochaři, malíři i grafiky. Muzeum DETESK představuje i tuto část jejich tvorby, vystaveny jsou obrazy Zdeňka Juny, Jindřicha Tocksteina , Milana i Aloise Meteláka, Miloslava Janků, Oldřicha Žáka i dalších.

GALERIE

Stálou sbírku uměleckého skla a figurek doplňuje galerie. Výstavy obměňujeme ve tříměsíčních intervalech a jsou na nich představováni zejména umělci jejichž tvorba má s našim regionem spojitost, byla jím výrazně ovlivněna, přičemž její význam přesáhl nejen hranice regionu, ale mnohdy se prosadila i na scéně mezinárodní.

Vinotéka DETESK

Ve vinotéce je možné zakoupit vysoce kvalitní vína z Itálie a Francie za výhodné ceny. Naše společnost je největším světovým výrobcem dárkových láhví a právě v těchto oblastech máme nejvýznamnější zákazníky. To nám umožnilo seznámit se nejen s výrobci alkoholu, ale také s místními vinaři. Orientujeme se na střední nebo menší výrobce, na ty kteří, produkci nabízí především ve svém kvalitními víny přesyceném okolí, včetně vinoték a restaurací. Tato skutečnost klade na jejich vína značné nároky a je zárukou vysokého kvalitativního standardu.

Reprezentační prodejna DETESK

Budova muzea a galerie DETESK poskytuje v přízemí prostory reprezentační firemní prodejně. Ta nabízí široký sortiment výrobků dárkového a dekoračního charakteru. Posláním prodejny není jenom umožnit návštěvníkům nákup dárku nebo originálního bytového doplňku, ale také poskytnout širší veřejnosti možnost seznámit se s důležitou oblastí našeho výrobního programu. Jeho významnou a přitom značně specifickou složkou jsou dárkové láhve určené k plnění alkoholickými nápoji. Detesk je jejich největším světovým výrobcem. Část jich nabízíme kompletně, tedy včetně alkoholického obsahu.

MěsícDenČasPříznak
všechny měsíce Po - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno

Vstupné

Vstupné do muzea
Plné vstupné:40,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:20,00 CZK
Rodinné vstupné:80,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
6.4.2023

Ty druhé

Výstava obrazů Zuzany Kadlecové a Denisy Smetanové.
Všechny akce
 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load