Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

mailBenešov u Semil

Benešov u Semil 125, Benešov u Semil, 512 06

Telefon:+420 481 622 793
+420 481 624 891
E-mail:obec@benesovusemil.cz
Web:www.benesovusemil.cz
www.facebook.com/benesovus
Obec Benešov u Semil leží v údolí Jizery, na jižním svahu Benešovského vrchu, 567 m.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1411, přičemž byla obec založena ve druhé polovině 13. století pánem Benešem z Vartenberka. Některé prameny však uvádějí možnost mnohem staršího slovanského osídlení této oblasti.

Nejvýznamnější památkou Benešova je kamenný kříž z roku 1788 s reliéfem Piety. Nachází v části Podolí. V horní části obce najdeme dvě výklenkové kapličky. První vznikla v roce 1876 jako náhrada za starší zchátralou kapli. Druhá kaplička byla postavena v roce 1886 poblíž bývalé školy. U hřbitova stojí pomník Mistra Jana Husa z roku 1901, jehož autorem je akademický sochař Alois Khuna z Votic. Pomník padlých pochází z roku 1923.

V Benešově najdeme několik roubených domů podkrkonošského typu s půvabnými vyřezávanými lomenicemi. Domy pocházejí z 1. poloviny 19. století a stojí ve střední části obce. Na samé hranici obce se nachází zajímavá technická památka - dřevěný krytý most přes řeku Jizeru.

Malebná zákoutí vytváří v obci i jejím okolí řeka Jizera, do které se vlévá šest benešovských potoků. Díky velkému výškovému rozdílu v obce vytvářejí tyto potoky malé vodopády.

Okolní krajina je vhodná k turistickým výletům klidnou přírodou. Nachází se zde řada cyklistických stezek. V letním období jsou zde možnosti přírodního koupání v řece Jizeře, která je vhodná i pro rybaření. V zimním období oblast nabízí podmínky pro běh na lyžích.

Z Benešova vede běžecká stopa směrem k Příkrému a dále k Vysokému nad Jizerou.

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load