Bystrá nad Jizerou

V Bystré se dochovala řada typických podkrkonošských chalup z 19. století, většina z nich stále obývaných, a také jedna unikátní technická památka – dřevěný krytý most, klenoucí se přes řeku Jizeru na hranici s Benešovem u Semil. Jedná se o most věšadlového typu z roku 1922, který je jediným mostem tohoto typu v Evropě, a který dokonce stále slouží svému účelu.
První písemná zmínka o Bystré nad Jizerou pochází z roku 1320. Zatímco ve druhé polovině 19. století zde žilo přes šest stovek obyvatel, dnes bychom jich napočítali jen něco málo přes sto. Obec má rozlohu 562 hektarů a nachází se ve výšce 468 metrů nad mořem. Z okolních kopců a strání se nabízí krásné výhledy na Krkonoše, Ještěd, Kozákov a Strážník.
Už v roce 1893 byl v Bystré založen Sbor dobrovolných hasičů, který zde funguje dodnes a výrazně se podílí na kulturním životě obce. V roce 1907 zde byla vybudována hasičská zbrojnice, ve které se nachází malé muzeum připomínající historii sboru. Na kulturním dění v Bystré se podílí také místní Tělovýchovná jednota. V 70. letech 20. století si občané svépomocí postavili kulturní dům, který je stálým centrem zdejšího společenského života.
V roce 2020, u příležitosti oslav 700 let obce, byla v blízkosti vrchu Těhník na hranici katastru obce vysazena památná borovice.
Nedaleko Bystré nad Jizerou se vypíná vrch Strážník (610 m n. m.), známý jako unikátní naleziště hvězdovce neboli hvězdového křemene. Na západní straně kopce se nachází neméně unikátní melafyrové skalní město. Skály zde spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři. Oblast Strážníku je národní přírodní památkou.
Obcí prochází zelená turistická značka ze Semil do Jilemnice a Vrchlabí a cyklotrasa č. 4174, spojující Českým ráj s Krkonošemi. V blízkém okolí najdete mnoho turistických oblastí, jako jsou Bozkovské jeskyně, Český ráj a Krkonoše.
Obec Bystrá nad Jizerou - Oficiální stránky obce Bystrá nad Jizerou
Bysterský most
Dřevěný věšadlový most byl v Bystré nad Jizerou postaven v roce 1922, aby propojil hlavní silnici s centrem obce, které se nachází asi o 1,5 km dále. Konstrukce bysterského mostu je unikátní, a i proto je most technickou kulturní památkou. Zcela netypické také je, že most stále slouží svému původnímu účelu.
Mosty patří mezi nejčastěji zastoupené stavby v seznamech technických památek, a zvláště ty dřevěné nelze v krajině přehlédnout Stavěly se obvykle na lokálních trasách, kde bylo potřeba překlenout jen krátký úsek a kde by se stavba nákladného kamenného mostu nevyplatila.
Dříve bývalo takových mostů více, ale dnes už v Podkrkonoší zbyl jen ten bysterský. Stojí na místě, kudy se lidé odjakživa dostávali přes řeku. V nejstarších dobách používali brod, v roce 1854 zde ale majitel místního mlýna vybudoval lávku. Tu však naneštěstí nedlouho poté zničila povodeň a na jejím místě pak byly vystavěny postupně ještě tři další mosty, než řeku v roce 1922 překlenul ten nynější. Vystavět ho tentokrát nechal mlynář Janoušek.
Most je 24 metrů dlouhý, 3 metry široký a 5 metrů vysoký. Konstrukčně je nesen kombinací trojúhelníkových a lichoběžníkových věšadel. Dva mohutné hlavní trámy jsou spřažené svorníkovými spoji s krajními podélníky a zavěšené na třech místech. Nosníky zajišťují šikmé vzpěry a příčná ztužidla. Celou nosnou konstrukci kryjí dřevěné stěny a sedlová střecha. Na stavbu byly použity smrkové trámy z Vítkovic, které byly do Bystré dopraveny pomocí koní.
V letech 2016–2017 proběhla za finanční spoluúčasti Libereckého kraje a Ministerstva kultury ČR rozsáhlá rekonstrukce mostu, jehož stav v té době již neumožňoval provoz. Během rekonstrukce byly smrkové trámy nahrazeny modřínovým dřevem a podlahu pokryl dub.