Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Břidličné lomy v okolí Železného Brodu

V okolí Železného Brodu se nacházelo více než sto drobných lomů na pokrývačské břidlice. Náš výlet vás provede kolem několika z nich. Dnes již zatopené lomy slouží v létě ke koupání nebo i k potápění.

Pěší výlet: délka 10 km nebo 13 km na Podspálov, převýšení 361 m
Trasa vede i mimo značené stezky.
Upozornění: u lomů je riziko pádu kamení, uklouznutí nebo pádu z výšky!

Z náměstí v Železném Brodě se vydáme po zelené značce do Jirkova. Kousek za vsí se nachází rozsáhlejší lom se dvěma jezírky. Lom mineme a hned za ním odbočíme ze značky první cestou vpravo a po půl kilometru dojdeme k další skupině lomů s jezírky.  Odtud dojdeme k silnici a vydáme se směr Jílové u Držkova. Přímo u křižovatky na Radčice se nachází lom, ve kterém je dnes střelnice. V ostré levotočivé zatáčce před Jílovým se nachází další skupina lomů. My však těsně před zatáčkou odbočíme vpravo a po hřbítku sejdeme do údolí Střevelná, kde se napojíme na modrou značku. Po ní můžeme dojít až k železniční stanici Jesenný nebo přejít po lávce na levý břeh Kamenice a po červeně značené Palackého stezce dojít až na Podspálov (zastávka vlaku Spálov).

Břidlice – fylity jsou přeměněné horniny ze starších prvohor. Těm daly vzniknout mořské kaly, které byly pouze mírně stlačeny při horotvorných procesech. Za jejich hedvábný lesk mohou šupinky slídy, které zároveň způsobují i snadnou štípatelnost. Výjimečně se v hornině dochovaly stopy po činnosti mořských organismů, a dokonce i pravé fosilie. 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen waylogotyp-pruhled-web_square.pngCzechRepublic
 
load