Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Muzeum v Semilech otevírá nové výstavy

mailSemily

Husova 2, Semily, 513 01

E-mail:muzeum@muzeumsemily.cz
Web:www.muzeumsemily.cz
V pátek 8. října od 17 hodin se uskuteční vernisáž fotografické výstavy autora Michaela W. Pospíšila - Paris, Praha etc… Vernisáž při sklence dobrého moku proběhne formou besedy s autorem. Úvodní slovo pronese herec Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner, o stylový doprovod se postará akordeonista Petr Ochman. Během vernisáže se můžete podívat i na další nově otevřené výstavy.

První z nich je výstava Můj život v Podkrkonoší, která je věnována především grafické tvorbě rodáka z Poniklé, Jaroslava Skrbka (1888 – 1954). Akademický malíř Jaroslav Skrbek bydlel s rodiči později ve Vysokém nad Jizerou, ale chodil často i do Semil za tatínkem, který byl zaměstnán u zdejšího truhláře Macha. Vystudoval UMPRUM v Praze, následně byl i oblíbeným žákem profesora Maxe Švabinského. Až do konce života měl velmi vřelý vztah k rodnému kraji, což mimo jiné dokazuje i soubor 29 leptů pod názvem Léto v rodném Podkrkonoší z roku 1935. Jeho exemplář s číslem 14 se díky finanční podpoře semilské donátorky Leně Mlejnkové podařilo získat na pražské aukci umění. Kromě těchto cenných grafických listů bude vystaveno i několik barevných kreseb ze sbírek semilského a vysockého muzea a další dokumenty z autorova osobního života. Výstava zdepotrvá s přestávkou během vánočního jarmarku až do konce letošního roku.

Autorem druhé výstavy Paris, Praha, etc... je fotograf Michael W. Pospíšil (nar. 1955) žijící napůl v Praze a napůl na ostrově v Chorvatsku. Jak název napovídá, většina snímků je z Čech a Francie, ale kdo by čekal klasiku se snímkem Eiffelovky, bude překvapen. Styl Pospíšilovy tvorby je originálnější a zaměřuje se při něm spíše na kompozice a detaily, které běžnému těkavému zraku pozorovatele unikají. Oblíbeným tématem autora jsou i momentky z bister a hospod a nezapře v nich zkušenost původní profese autora dokumentárních filmů a absolventa FAMU. Michael W. Pospíšil se proslavil již jako dítě, kdy ztvárnil několik dětských hereckých rolí například ve filmu Ukradená vzducholoď nebo Až přijde kocour. Po roce 1989 pak působil jako ředitel Českého centra v Paříži a následně byl i generálním ředitelem sítě Českých center. V roce 2005 byl vyznamenán francouzským řádem Rytíře umění a literatury. V roce 2016 se vrátil do Prahy.

V prostoru vstupní chodby můžete shlédnout také výstavu Roušky v muzeu. Jedná se o výstavu přibližně 100 látkových roušek darovaných občany v rámci akce Rouška patří do muzea, spolu s příběhy o tom, jak vznikaly. Přijďte si prohlédnout bohatství tvarů a barev a připomenout siatmosféru první vlny pandemie, sounáležitost a ochotu pomoci. Výstavu si můžete prohlédnout do 24. listopadu 2021.

Na výstavy srdečně zve

Miroslav Šnaiberk

ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, p. o.

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load