Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Jičínské muzeum zve na třpytivou vánoční výstavu

Na závěr roku připravilo jičínské muzeum ve spolupráci s ponikelskou firmou Rautis třpytivou vánoční výstavu perličkových ozdob.

Do Vánoc sice ještě nějaký čas zbývá, v jičínském muzeu už ale vládne adventní nálada. Ve výstavní chodbě muzea můžete navštívit novou výstavu Ozdoby z Poniklé

Perličkové ozdoby se v Poniklé vyráběly z foukaných skleněných perlí už na počátku 20. století. Tradice ručně vyráběných ozdob se v regionu udržuje i nadále. Proces manuálního foukání skleněných perliček, k jejichž výrobě se využívá letitých kovových forem a strojku s kahanem, byl vynalezen už v roce 1872. Foukač Marek Kulhavý se snaží udržet tradici perlařského řemesla živou i pro další generace.

Řemeslo výroby perličkových ozdob zapsáno na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. A pokud se vám ozdoby budou líbit, můžete si v muzeu dokonce nějakou zakoupit.

Výstava potrvá až do 9. ledna 2022 a přístupná je od úterý do pátku od 10 do 16 hodin nebo v sobotu a neděli od 9 do 17 hodin.


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load