Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Den otevřených dveří v Hornychově vile

Lomnice nad Popelkou

plk. Truhláře 707, Lomnice nad Popelkou, 512 51

Web:www.hornychova-vila.cz
O první srpnové sobotě se veřejnosti zpřístupní svého času velmi významná stavba města textilu a sucharů, a to sice Hornychova vila v Lomnici nad Popelkou. Po dlouhých letech chátrání získala nového majitele, rodáka z města, a spolu s ním i naději na obnovu své oprýskané krásy a nový život. Její citlivou obnovu má na starosti studio KURZ architects. Po celý den, od 10 do 19 hod., budou volně přístupné veškeré prostory vily, s výjimkou částí, kde hrozí riziko úrazu. Pro zájemce se bude konat třikrát za den (10, 14 a 17 hod.) také mluvený výklad od Mgr. Lenky Morávkové, jež se o historii významných průmyslových rodin Lomnice nad Popelkou dlouhodobě zajímá. Milovníky historie zajisté potěší i plánovaná výstava map a rekonstrukcí Lomnicka v její historii od Antonína Prášila.

Den otevřených dveří v Hornychově vile si klade za cíl zpřístupnit prostory vily před její plánovanou rekonstrukcí, poskytnout vhled do historie jedné opravdu významné průmyslové rodiny Lomnice nad Popelkou i jejich podnikaní, ale také nastínit blízkou budoucnost celého objektu. Návštěvníci budou moci po celý den (10 - 19 hod) nahlédnout do všech místností vily. Ve vile se stále nacházejí např. majestátní původní posuvné dveře aj. Zároveň budou mít možnost zúčastnit se mluveného výkladu ve třech různých blocích (10, 14 a 17 hod.), který s radostí přislíbila místní kronikářka Mgr. Lenka Morávková. Na jednotlivých patrech vily budou rozmístěny dobové fotografie, ale také unikátní výstava map a rekonstrukcí Lomnicka v její historii od Antonína Prášila.

Noví majitelé by při této příležitosti rádi vyzvali všechny, kteří mají k dispozici zajímavé informace, dobové materiály či artefakty vztahující se k historii vily nebo rodu Hornychů, aby neváhali a na Dni otevřených dveří se o ně podělili, poskytli k náhledu. První srpnová sobota se má stát místem pro přátelský dialog, kde se historie potkává se současností. Nejaktuálnější informace ke Dni otevřených dveří budou zveřejňovány na oficiální stránce na Facebooku - www.facebook.com/hornychovavila.


Hornychova vila stojící na rohu ulice Plukovníka Truhláře v Lomnici nad Popelkou
se řadí mezi významné stavby. Vilu, jakožto své rodinné sídlo, si nechal na počátku
20. století postavit úspěšný místní továrník Ignác Hornych ml., který po smrti svého
otce převzal výrobu rákosových paprsků pro tkalcovské stroje. Podniku se pod
jeho vedením natolik dařilo, že na konci 19. století firma vyvážela své zboží do
mnoha států Evropy a později i do zámoří. Firma dostala název Ignác Hornych
a synové, zaměstnávala až 200 dělníků a stala se největší továrnou tkalcovských
potřeb v nově vzniklém Československu.
Rodinná vila si i přes částečnou modernizaci v roce 1940, kdy došlo k přemístění
centrálního schodiště, odbourání balkonů a malých komůrek na východní fasádě,
zachovala svůj původní vzhled i půvab. Bohužel zhruba od roku 1989 postupně
chřadla a chátrala. Nyní ji čeká kompletní, citlivá rekonstrukce pod taktovkou studia
KURZ architects, které se řadí mezi top deset nejslibnějších mladých
architektonických studií.

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load