Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Kvůli ochraně netopýrů byla uzavřena jeskyně Postojna

Kvůli ochraně vzácných netopýrů byla pro návštěvníky uzavřena do konce března jeskyně Postojna v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Zimují tu totiž netopýři, kteří jsou v zimě extrémně citliví na rušení. Do jeskyně během Vánoc běžně přicházela až stovka návštěvníků denně. Vchod jeskyně je nyní dočasně zabezpečen mříží.

„V jeskyních je vlhko a stálá teplota. Na takových místech upadají netopýři do hibernace, výrazně snižují svou tělesnou teplotu a zpomalují všechny životní procesy. Pokud jsou v této době vyrušeni hlukem, světly nebo zvýšenou teplotou vzduchu sálající z těl návštěvníků, z hibernace se proberou. V zimě ale nenajdou dostatek hmyzí potravy a uhynou. Proto jsme kvůli ochraně těchto vzácných savců jeskyni na zimu uzavřeli. Je to jediná možnost, jak jim zabezpečit potřebný klid,“ vysvětluje Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V Českém ráji žije 19  druhů letounů z celkových 27 druhů žijících v ČR.

Kontakt:


Jiří Klápště, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí odd. Správa CHKO Český ráj, e-mail: jiri.klapste@nature.cz,  tel: 725 519 892

Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724 102 406

 


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load