Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Návštěvnická sezóna 2023 začala

Hrady a zámky otevřely po zimním spánku opět své brány a začaly další návštěvnickou sezónu. Připravily si pro vás spousty novinek.

Letošní sezona je ve znamení 20. výročí existence Národního památkového ústavu a 13. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů, který je zaměřen na rod Harrachů.

„Letošní sezona bude opravdu výjimečná, neboť se navracíme k prohlídkám a akcím, které jsme kvůli covidovým opatřením v minulých letech nerealizovali, nebo pouze omezeně. Máme i velmi bohatý doprovodný program k roku Harrachů; na Grabštejně, Lemberku a Sychrově mší či fotografickou výstavou připomeneme dvacetiletou existenci NPÚ. Pevně věřím, že letošní sezona bude úspěšná a přeji návštěvníkům krásné zážitky na našich památkách,“ komentuje blížící se zahájení sezony Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově.

V Libereckém kraji je celkem osm památek ve správě Národního památkového ústavu, na území Českého ráje jsou ve správě NPÚ 4 památky. Zámek Sychrov je zpřístupněn celoročně, od 1. dubna mohou návštěvníci i do parku s oblíbenou Oranžerií, ve které se nachází kavárna. Na Sychrově pokračují závěrečné práce související s opravou střešního pláště východního křídla zámku včetně věží, začala obnova litinového oplocení zámecké zahrady. Správa zámku rozšířila nabídku prohlídek pro školy a dětské návštěvníky, které jsou zakončeny focením a zkoušením klenotů v korunovačním sále, pro dospělé návštěvníky budou v pravidelných termínech vypisovány prohlídky Za obrazy!, které budou zaměřeny na sychrovské obrazové sbírky. Ve stálé nabídce jsou prohlídky prvního a druhého patra zámku a klenotnice. Základní prohlídkový okruh bude velikonočně nazdoben, v půlce dubna se zde bude hrát pohádka a na 22. dubna je naplánováno setkání automobilových veteránů.

Na Trosky budou moci v letošní sezoně – a zde premiérově – návštěvníci se psy na vodítku, pes nebude na hradech zpoplatněn. Z důvodu bezpečnosti budou mít ale oba hrady určené zóny, kam budou mít psi, respektive domácí mazlíčci, vstup zakázán (kaple, Aerenthálská vyhlídka pod Pannou, schodiště a věž Baba). Na Troskách letos na podzim proběhnou další rekonstrukční práce, příští rok je v plánu stavba nového ochozu na věži Baba. Na Trosky se od června vrátí také kulturní program – koncerty, divadlo, divadélka pro děti. Bude obnoveno letní kino na Troskách, tentokrát se zaměřením na hudební filmy – každou druhou středu v hlavní sezóně proběhne promítání české hudební klasiky, filmů Noc na Karlštejně, Starci na chmelu, Ať žijí duchové, Kdyby tisíc klarinetů a Trhák.

Na zámku Hrubý Rohozec budou pokračovat tradiční varhanní soboty, na 13. května je nachystán zábavný den pro rodiny s dětmi v zámeckém parku, doplněný o dětské kostýmované prohlídky zámku s drobnou odměnou pro malé návštěvníky, v srpnu se správa zámku zapojí do Hradozámecké noci. Ta je letos plánována na 26. srpna. V rámci stavební obnovy probíhá oprava zámecké zdi a rekonstrukce části vnější fasády zámku.

Zámek Mnichovo Hradiště se v letošní sezóně představí pod vedením nové kastelánky, paní PhDr. Šárky Kovaříkové. Opět jsou připraveny kulturní akce nejen na zámku, ale i v přilehlém parku. Skvostem bude jistě komentovaná prohlídka obrazárny a zlatého salonku v rámci I. prohlídkového okruhu "Zámecké interiéry". Obrazárna a Zlatý salonek jsou unikátně dochované místnosti, které jsou kvůli své ochraně běžně nepřístupné.

Další 4 hradní a zámecké památky jsou v soukromém vlastnictví či ve vlastnictví měst. 

Hrad Kost bude v dubnu otevřen každý týden od středy do neděle. Během Velikonoc od 7. do 10. dubna jistě oceníte speciální jarní a velikonoční výzdobu hradu. Léto bude ve znamení oblíbených akcí typu Historické slavnosti na hradě Kost nebo nočních prohlídek. 

Hrad Valdštejn připravil pro návštěvníky opět pestrý kulturní program s celou řadou novinek. Jednou z nich je hned první akce s názvem Pašijové hry na Valdštejně. Na Velký pátek, 7.4.2023, zpestří návštěvníkům odpolední návštěvu hradu divadelní představení „O nejslavnějším zmrtvýchvstání“ v nastudování souboru ZKUS Malá Skála. 

Zámek Dětenice je znám celou řadou kulturních a společenských akcí, hned na Velikonoce chystá kromě velikonočních prohlídek i oblíbený Food Festival. Každou sobotu a neděli se navíc od 14:00 do 15:00 konají rytířské turnaje.

Hrad a zámek Staré Hrady je otevřen celoročně.  JARO je ve znamení čokolády, vína a pohádek. Pro děti je nachystáno spoustu pohádkových překvapení. I dospěláci se mají na co těšit, z hradních sklepů připravili bohatou nabídku těch nejlepších vín, vyhlášenou Starohradskou medovinu a pro všechny pak DRAKULÁDU, kvalitní dračí čokoládu. 

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load