Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Malý a Velký Písečák

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště

Příšovice

Příšovice, 463 46

K nejoblíbenější lokalitě Příšovic patří již několik desítek let dvě jezera, která byste na historických mapách hledali marně. Takzvané Písečáky vznikly jako důsledek těžby štěrkopísků pro místní panelárnu, která zde probíhala od 50. do 90. let 20. století, a následného zaplavování těžebního prostoru vodou z Jizery.

Větší z Písečáků dosahuje rozlohy 28,1 ha, menší s ostrovem pak 12,6 ha. Především Velký Písečák slouží již od 70. let ke koupání, rybolovu i k oblíbenému windsurfingu, který zde zažíval svůj vrchol na přelomu 80. a 90. let. Odpovědí na nové vzniklou vodní plochu bylo založení Jachetního klubu a vybudování zázemí pro jeho provoz na východním břehu jezera. Na Malém Písečáku je surfování a jachtařský sport zakázán. Od roku 2008 platí pro aktivity na jezerech přísnější provozní řád, který respektuje jak vznik kempu mezi oběma jezery, tak prodloužení turistické trasy č. 7318 i cyklotrasy č. 3048 a vyhlášení biokoridoru a vodárenského pásma 3. stupně. Na plavce, kteří kdysi překonávali rozsáhlou vodní plochu s cílem nalézt ukryté mělčiny, už dnes nenarazíte, protože s ohledem na pohyb jachet je plavání povoleno pouze do vzdálenosti 20 metrů od břehu. Západní části břehu Malého Písečáku lze využívat jako nudistickou pláž. V posledních letech se stal oblíbenou zastávkou místních i turistů krytý stánek s občerstvením.

Oblast Písečáků nezažívala vždy klidná období. Tragédií pro místní organizaci českého rybářského svazu se stal počátek prosince roku 1993, kdy došlo k masivnímu úhynu ryb. Zahynulo na sedm tun kaprů, candátů, úhořů, štik a tolstolobiků, z nichž některé kusy dosahovaly hmotnosti až 20 kg. Jak ukázalo vyšetřování, příčinou úhynu byla vysoká koncentrace dusíkatých látek, způsobená průsakem chlévské mrvy nebo hnoje do vodní nádrže během silného tání sněhu. Počátkem března 2000 zdevastovala široké okolí obou jezer povodeň na řece Jizeře a 23. července 2009 zase přívalový déšť spojený s vichřicí.

 
cesky raj liberecky kraj kralovehradecky kraj stredocesky kraj logoGPCR green way logotyp-pruhled-web_square.png CzechRepublic logo
 
load