Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Odcinek Mnichovo Hradiště – Libošovice (23 km)

Mnichovo Hradiste

Przebieg trasy: MNICHOVO HRADIŠTĚ – Zásadka – zamek Valečov – Drábské světničky – Krásná vyhlídka (widok) – Příhrazy – Srbsko – zamek Kost – LIBOŠOVICE

Trudność trasy: Odcinek częściowo ze schodami, drabinami, drogami kamienistymi, stromymi podejściami czy zejściami. Od Srbska już mniej trudny.

Opis trasy:

Z Mnichova Hradiště ponownie czerwonym szlakiem turystycznym do miejscowości Zásadka i na ruiny zamku Valečov, które warto zwiedzić (bufet). Za ruinami zamku można wzdłuż ścieżki zauważyć mieszkania skalne. Powstały prawdopodobnie, jako obozowisko zimowe armii husyckiej i następnie były wykorzystywane do mieszkania aż do końca 19 wieku. Po wyjściu na wyżynę Hrada, zobaczymy na prawo reszty Píčova statku (dworek). Bramę kamienną i ściany piaskowcowe, czy podmurówki poszczególnych budynków. Na lewo biegnie droga boczna, prowadząca do Klamornej, która była jednym z miejscowych zamków skalnych.

Z grubsza za jeden kilometr dalej dotrzemy na Drábské světničky (wolne do zwiedzania). Po zamku drewnianym pozostały tu tylko pomieszczenia wyciosane w skale piaskowcowej i kieszenie belkowe. Dobrej jakości piaskowiec był na przełomie 19 i 20 wieku wydobywany w kilku kamieniołomach. Stąd kontynuujemy wędrówkę poprzez Studený průchod (Zimne Przejście), Krásnou vyhlídku (Piękny Widok) (restauracja, widoki), Příhrazské skály aż do kolonii Srbsko (restauracja) i dalej na skrzyżowanie U Pomníků. Podczas budowy drogi tu został przeniesiony pomnik, upamiętniający wojnę prusko-austriacką w 1866 roku, w ramach której pojedyncze walki odbywały się w tej okolicy.

Dalszym z celów jest zamek Kost (zamek, w wakacje imprezy szermierskie, restauracja, bufet), oddalony stąd o około 1 km. Stąd dotrzemy poprzez malowniczą Prokopské údolí (dolina) do miejscowości Libošovice (restauracja, noclegi), gdzie po naszej wędrówce możemy skorzystać z noclegu.

Wycieczka alternatywna: Z Libošovic możemy zrobić sobie małą wycieczkę do Vesca (obszary wiejskie) albo do miasteczka Sobotka (strefa zabytkowa, pałacyk Humprecht, Šolcův statek (dworek), centrum informacyjne itd.).

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load