Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Odcinek Malá Skála – Besedické skály – Kozákov (9 km)

Mala Skala

Przebieg trasy: MALÁ SKÁLA ¬– Pánovo pole – Besedice – Koberovy – Hamštejnský grzbiet górski – Vzdychánek – KOZÁKOV

Trudność trasy: Z Malé Skály strome podejście, w skałach schody, bardziej wąskie czy niskie przejścia.

Przebieg trasy alternatywnej: MALÁ SKÁLA Besedice – Vrát – Železný Brod – Podspálov Semily – Krkavčí skala (skała) – Záhoří –KOZÁKOV (24 km)

Trudność trasy: Z Malé Skály strome podejście, w skałach schody, bardziej wąskie czy niskie przejścia. Železný Brod – Podspálov droga z mniejszym ruchem samochodów, ale z wysokim ruchem rowerzystów i użytkowników in-line rolek. Riegrova stezka (szlak) z nawierzchnią skalną – po opadach ślisko.

Opis trasy:

Z Malé Skály wyjdziemy po górę na rozdroże Pánovo pole. Złoty szlak (czerwony szlak) kontynuuje w kierunku prostym. My wszak skręcimy w prawo żółtym szlakiem do skalnego miasta Chléviště. Labirynt skalny i miejsca widokowe na rejon Małej Skały są warte krótkiego zboczenia z trasy. Po nie spełnia jednym kilometrze wrócimy na czerwony szlak, żebyśmy z niego po paru set metrach ponownie zboczyli w prawo (żółty i niebieski szlak) i absolwowali jeszcze przejście obok kaplicy i poprzez labirynt Besedických skal do Besedic (bufet).

Stąd będziemy kontynuowali trasę poprzez Koberovy (restauracja) i Hamštejn (Hamsztejn) prosto na wierzchołek Kozákova (schronisko turystyczne, wieża widokowa). Albo możemy z Besedic zejść zielonym szlakiem do Železného Brodu. Železný Brod, dzięki swojej stale żywej tradycji szklarskiej, nosi imię „Szklane miasteczko”. Możesz zwiedzić szereg warsztatów szklarskich i sklepików, gdzie możesz sobie na przykład wypróbować produkcję biżuterii ze zwijanych pereł albo zwiedzić ekspozycje szklarskie w muzeum albo szkole artystycznej produkcji szkła. Warta spaceru jest również ścieżka edukacyjna poprzez strefę zabytkową Trávníky.

Z Železného Brodu kontynuujemy trasę wycieczkową po prawym brzegu rzeki Jizery, po drodze na Podspálov (odcinek nieoznakowany). W pobliżu zbiegu rzek Jizery i Kamenice stoi elektrownia wodna z 1926 roku (możliwe zwiedzenie, restauracja). Stąd kontynuujemy po Riegrově stezce (szlaku) kanionem rzeki Jizery do Semil – Bítouchova. Riegrova stezka (szlak) prowadzi obok kilka miejsc widokowych, jest wyposażony w tablice informacyjne i najciekawszym odcinkiem szlaku jest 77 metrów długa podwieszana galeria, wybudowana ponad poziomem rzeki. Naprzeciwko jej końcowi, po drugiej stronie rzeki, jest zabezpieczona droga – via ferrata.

W Semilech – Řekách sią połączymy z niebieskim szlakiem turystycznym i dalej z żółtym szlakiem turystycznym, który zaprowadzi nas na Krkavčí skálu (Kruczą Skałę) (miejsce z widokiem do kanionu rzeki Jizery (Izery)). Zielony szlak turystyczny zaprowadzi nas aż na Kozákov, gdzie się ponownie połączymy ze Złotym szlakiem. Jeżeli chcemy sobie wybrać z szerokie oferty usług, polecamy noclegować w Semilech (muzeum, Jílovecké domy szachulcowe, wypożyczalnia rowerów elektrycznych, via ferrata, Turystyczne Centrum Informacyjne itd.).

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load