Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Dawna wieś poddańcza i centrum kulturalne należące do zamku Kost rozciąga się w przepięknym otoczeniu Czeskiego Raju, między miastami Jičín, Turnov i Mladá Boleslav. W tutejszej strefie zabytkowej uwagę przykuwają charakterystyczne domy zrębowe.

Pierwsza pisemna wzmianka o Sobotce pochodzi z 1322 roku. Historia miasta jest sprzężona z zamkiem Kost. Sobotka była jego wsią poddańczą, ale rozrosła się w ośrodek gospodarczo-kulturalny całych tutejszych włości.

W czasach wojen husyckich na terenach wokół Sobotki panowali Hasenburkowie. Miasto nadal bujnie się rozwijało również za czasów Bibrštejnów i Lobkowiczów. Szczególnie pod rządami tych ostatnich rozwój miasta nabrał szczególnego rozmachu. To właśnie wtedy powstał najważniejszy tutejszy zabytek - kościół dziekański Marii Magdaleny.

Sobotka to miejska strefa zabytkowa, pełna zabytkowych budynków, z bogatą historią. Jej okolice należą do bardzo atrakcyjnych regionów turystycznych. Dominują nad nią zamki - Trosky i Kost, Prachovské skály, miasto skalne Hruboskalské skalní město, dolina pod Troskami i stawy.

Ważne postacie z Sobotki: Václav Šolc (1838 - 1871) - poeta pochodzący z Sobotki, gdzie również zmarł i został pochowany. Studiował w Jičínie. Fráňa Šrámek (1877 - 1952) - pisarz, poeta, wyróżniony tytułem artysty zasłużonego dla kraju. Urodzony w Sobotce, dokąd powracał, by spędzić tu urlop. Kochał rodzinne strony, o których pisał w swoich dziełach.

 
MiesiącDzieńCzasAtrybut
wszystki miesiąci Po. 7:30 - 17:15 Otwarte
Wt 6:30 - 15:00 Otwarte
Śr 7:30 - 17:15 Otwarte
Cz 6:30 - 15:00 Otwarte
Pi 6:30 - 13:45 Otwarte

Související záznamy

 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load