Čtveřín

Widok z lotu ptaka na Doubí, na pierwszym planie budynek byłej szkoły, dzisiaj urząd gminy

Wieś Čtveřín, do której należy lokalna część Doubí, znajduje się na zachód od Turnova, na północ od granicy Obszaru Chronionego Krajobrazu Czeski Raj. Słynnymi zabytkami we wsi są dwie kaplice, Kaplica Świętego Anioła Stróża w Doubí i Kaplica św. Wacława na Rynku. Uwaga zwiedzającego z pewnością nie umknie uwadze starego budynku szkoły, w którym obecnie mieszczą się biura urzędu gminy.

Kaplica Św. Anioła Stróża

Dominantą Doubí jest kaplica Św. Anioła Stróża. W 1874 roku została założona pięcioosobowa komisja gminna, która zobowiązała się w imieniu wszystkich mieszkańców osady Doubí do jej budowy i późniejszej opieki: 

My niżej podpisani, a mianowicie František Zakouřil, Josef Pavlíček, Jan Frydrych nr 4, Florian Košek nr 6 i František Bárta nr 18, jako wybrany komitet osady Doubí do budowy kaplicy gminnej, zobowiązujemy się w imieniu osady Doubí, a mianowicie wszystkich osadników zamieszkujących tę osadę, że będziemy utrzymywać tę kaplicę gminną zbudowaną z kamienia i cegieł, pokrytą łupkiem, która służyć będzie również jako dzwonnica gminna, w dobrym stanie przez cały czas i nie pozwolimy na to, aby ta kaplica zbudowana na jej własny koszt i z ofiarną pomocą obywateli doznała jakiejkolwiek szkody w przyszłości. 

Wszystkie miejscowości gminy Doubí upełnomocniamy do budowy kaplicy, a podpisana komisja zobowiązuje swoich następców do utrzymywania kaplicy w dobrym i godziwym stanie. 

W Doubí, 21 sierpnia 1874 roku. 

W latach 1991-1992 przeprowadzono remont tynku, wymieniono pokrycie dachowe i wzmocniono wieżę, która była w złym stanie. Wszystkie prace przy naprawach były wykonywane przez mieszkańców za darmo. Ołtarz i obrazy zostały również naprawione. Główny obraz został odrestaurowany dzięki finansowemu wsparciu prof. Vincenta Maršálka.

Szkoła w Čtveřínie

Z HISTORII SZKOŁY 

Dzieci z Doubí uczęszczały do szkoły w miejscowości Přepeří latem, a zimą do szkoły w miejscowości Čtveřín. Znajdowała się ona w wiejskiej pasterce. Było to jedno pomieszczenie z dwoma rzędami ławek, w których czasami siedziało nawet 50 dzieci. 

Nauczanie zaczynało się, jak tylko uczniowie zeszli się w szkole, a trwało do godziny dwunastej. Po godzinnej przerwie obiadowej kontynuowano aż do zmroku. Nauczyciel uczył pisania, czytania, liczenia i religii. Mieszkał i stołował się kolejno w poszczególnych domach. Później została założona pośrodku placu wiejskiego w byłej karczmie. Jak miejscowi chętnie pamiętali, babcia Pavlatová przędła nici na kołowrotku i w południe paliła w klasie jałowcem, twierdząc, że jest to zdrowe, chociaż nie było widać dymu. Nauczycielami bywali często emerytowani wojskowi lub miejscowi rzemieślnicy. Podobny przebieg nauki trwał ponad sto lat, aż do czasu, gdy w latach siedemdziesiątych XIX wieku powstała stała szkoła w nowym budynku. W niej już uczyli wykwalifikowani nauczyciele. 

Jednak nowy szkolny budynek szybko przestał odpowiadać rosnącej liczbie uczniów. Zamiast starej szkoły, w 1878 roku zbudowano nową szkołę za 8 000 złotych. Niestety, była ona znowu jednoklasowa. 

Najmłodsza szkoła powstała w Doubí jesienią 1910 roku. Ten budynek jest nadal dominantą obu części wsi. Rośnie tu Lipa Wolności zasadzona w 1919 roku. Szkoła została znacznym kosztem wyremontowana w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale nauczanie w niej zostało ukończone w 2000 roku z powodu niskiej liczby uczniów. Obecnie w budynku mieści się urząd gminy i organizowane są tu imprezy towarzyskie.

Kaplica św. Wacława w miejscowości Čtveřín

W 1830 roku wyrosła na skraju placu wiejskiego w miejscowości Čtveřín nowa kaplica. Okoliczności jego powstania pozostają jednak pod znakiem zapytania, ponieważ pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi dopiero ze spisu posągów, kaplic i krzyży parafii Přepeř sporządzonego w 1835 roku.

Wygląd kaplicy znamy z kilku historycznych widokówek. Był to budynek na planie kwadratu z dwoma bocznymi oknami, zakończony segmentowym prezbiterium. Jej fasadę tworzyła czworoboczna murowana wieża z jednym oknem zakończona dachem z blachy z wieloboczną lucerną. Fasadę uzupełniały sztukaterie z fryzem łukowym, nisza nad drzwiami z rzeźbą patrona podnaturalnej wielkości w mniejszych niż naturalnej wielkości oraz dwuspadowy ząb po bokach wieży. Drzwi zdobił gotycki maswerk.

W 1841 roku sporządzoną inwentarz kaplicy, z którego dowiadujemy się, że wewnątrz znajdował się drewniany ołtarz poświęcony św. Wacławowi, cztery cynowe świeczniki, lampa cynowa, drewniany pozłacany krucyfiks na ołtarzu i boczne obrazy św. Anny i św. Elżbiety.

W wieży znajdował się dzwon, który pochodził z 1797 roku i przed wybudowaniem kaplicy został zawieszony w niedalekiej dzwonnicy. W kaplicy wisiał aż do 29 września 1917 roku, kiedy w porannych godzinach zarekwirowali go dwaj urzędnicy wojskowi. Przymusowa strata dzwonu, używanego też do ogłaszania pożaru, prowadziła gminę do zakupu nowego stalowego dzwonu, który po zburzeniu kaplicy spoczął na gałęzi sąsiedniej lipy. Tam podlegał korozji aż do jego umieszczenia we współczesnej kaplicy.

Čtveřínska kaplica św. Wacława służyła tutejszym mieszkańcom aż do lat 60 XX wieku, kiedy została zburzona pod pretekstem rozszerzenia drogi i wyprostowania ostrego zakrętu. W latach 90 na jej miejscu wybudowano nową, drewnianą kaplicę. Jej ludowy charakter nie odpowiada jednak tradycyjnej architekturze nadizerskiej i raczej przypomina kaplice z Wołoszczyzny lub Słowacji.