Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Szlak turystyczny Złotej Ścieżki Czeskiego Raju - 2. dzień

Odcinek Mnichovo Hradiště – Libošovice (22 km), część odcinka ze schodami, drabinami, kamienistymi drogami, stromymi wzniesieniami i opadami. Od miejsca Srbsko mniej wymagający.

2. dzień – Odcinek Mnichovo Hradiště – Libošovice (22 km)

Przebieg trasy:
MNICHOVO HRADIŠTĚ – Zásadka – zamek Valečov – Drábské světničky – Krásná vyhlídka – Příhrazy – Srbsko – zamek Kost – LIBOŠOVICE

Stopień trudności trasy: Część odcinka ze schodami, drabinami, kamienistymi drogami, stromymi wzniesieniami i opadami. Od miejsca Srbsko mniej wymagający.

Opis trasy:

Z Mnichova Hradiště ponownie wyruszamy po czerwonym szlaku turystycznym na Zásadkę i ruiny zamku Valečov. Za zamkiem wzdłuż szlaku zauważyć można skalne objekty mieszkalne, które powstały najprawdopodobniej jako zimowe obozy wojsk husyckich i były następnie wykorzystywane do celów mieszkalnych aż do końca XIX wieku. Po wyjściu na płaskowzgórze Hrada zobaczymy po prawej stronie pozostałości gospodarstwa Píčův statek, kamienną bramę i ściany z piaskowca oraz podmurowania poszczególnych budynków. Po lewej stronie jest zjazd do Klamorny, jednego z byłych miejscowych zamków skalnych.

Po jednym kilometrze dojdziemy na tzw. Drábské světničky (swobodny dostęp). Z drewnianego zamku pozostały tu tylko pomieszczenia wykute w piaskowcu oraz miejsca do mocowania belek. Wysokiej jakości piaskowiec był następnie wydobywany na przełomie XIX i XX w. z kilku łomów. Stąd idziemy dalej przez przejście Studený průchod oraz punkt Krásná vyhlídka i przez tzw. Příhrazské skály aż do osady Srbsko, a dalej do skrzyżowania U Pomníků. Podczas budowy drogi został tu przeniesiony pomnik upamiętniający wojnę prusko-austriacką 1866 r., albowiem jej bitwy przebiegały w okolicy.

Naszym kolejnym celem jest zamek Kost oddalony mniej więcej o jeden kilometr. Stąd przejdziemy przez malowniczą dolinę Prokopské údolí do wsi Libošovice, w której możemy przenocować w trasie. 

Wycieczka alternatywna: Z miejscowości Libošovice możemy udać się na krótką wycieczkę do Vesce (wiejski rezerwat zabytków, miejsce, gdzie kręcono wiele filmów i bajek) lub do miasteczka Sobotka (strefa zabytkowa, pałacyk Humprecht, gospodarstwo Šolcův statek).


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load