Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

3. dzień – Odcineksek Libošovice – Trosky – Hrubá Skála – Turnov (23 km)

Przebieg trasy: LIBOŠOVICE – rozdroże U Přibyla – młyn Podsemínský mlýn – Nebákov – Troskovice – Vidlák – pałac Hrubá Skála – zamek Valdštejn – TURNOV

Stopień trudności trasy: Odcinek z jedynie krótkimi stromymi odcinkami.

Opis trasy:

Z miejscowości Libošovice czerwony szlak schodzi do doliny Žehrovki. W górę rzeki przez Podsemínský mlýn dojdziemy na Nebákov. Miejscowy młyn posiada wprawdzie barokowy wygląd, ale stoi tu co najmniej od XV wieku. Kamienistą drogą wyjdziemy na płaskowzgórze, nad którym wznosi się symbol Czeskiego Raju - ruiny zamku Trosky. Miniemy obozowisko Svitačka i wyjdziemy do restauracji pod ruinami. Jeżeli będziemy mieli ochotę, by odwiedzić zamek, to zejdziemy z trasy i zrobimy krótką wyprawę po niebieskim szlaku (ok. 500 m pod górę).

Następnie kontynuujemy wycieczkę czerwonym szlakiem ponownie przez doliny Podtrosecká údolí do stawu Vidlák (restauracja turystyczna, obozowisko). Kolejnym przystankiem jest pałac Hrubá Skála. Pierwotnie zamek został przebudowany na pałac, w którym obecnie mieści się czterogwiazdkowy hotel z wellness. Turyści mogą tu wyjść na wieżę widokową.

Złota Ścieżka prowadzi dalej przez Arboretum Bukovina (jedna z najstarszych kolekcji drzew i jeden z pierwszych eksperymentalnych obszarów pod uprawy drzew północnoamerykańskich w Europie Środkowej) oraz punkty widokowe na Hruboskalskie skalne miasto aż do zamku Valdštejn. Z zamku idziemy dalej do punktu widokowego Hlavatice. Ten skalny punkt widokowy dostępny jest przez metalowe schody i oferuje przepiękny widok na okolice Turnovska oraz grzbiet górski Ještědsko-Kozákovský hřbet, za którym widoczne są wierzchołki Gór Izerskich. Pod punktem widokowym znajdują się pierwsze domy należące do miasta Turnov.

Turnov to centrum turystyczne całego regionu posiadające bogatą ofertę turystyczną. Już od niepamiętnych czasów z miastem tym związana jest produkcja biżuterii oraz obróbka kamieni szlachetnych. Tradycja ta przetrwała do dziś dnia - można tu zwiedzić na przykład Galerię Granat, gdzie można obejrzeć pokaz biżuterii wykonanej z czeskiego granatu. Miasto Turnov dzięki swej szerokiej ofercie usług noclegowych oraz gastronomicznych jest doskonałym miejscem do przenocowania.

Chyba najgwałtowniejsza zmiana na tym odcinku ścieżki nastała w latach 70-tych minionego wieku. W wyniku poszerzenia wydobycia piasków szklarskich przy miejscowości Hrdoňovice zamknięto tę część trasy, która wracała od Prachovskich skal do miejsca Trosky. Ruiny zamku Pařez i Prachovské skály znalazły się w ten sposób poza Złotą Ścieżką. Kolejna mniejsza zmiana pojawiła się między miejscami Vidlák i Hrubá Skála.


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load