Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

4. dzień – Odcinek Turnov – Malá Skála (12 km)

Przebieg trasy: TURNOV – ścieżka dydaktyczna Zámek Hrubý Rohozec – Dolánky u Turnova – Bukovina –Drábovna – zamek Frýdštejn – Pantheon – MALÁ SKÁLA

Stopień trudności trasy: Między Bukoviną i Drábovną przecięcie drogi I/10 poza terenem zabudowanym!!! Bardziej strome zejście pod koniec trasy.

Opis trasy:

Drobna zmiana trasy odbyła się w mieście Turnov, gdzie zamiast poprowadzenia ścieżki przez rynek, trasa przechodzi obecnie prawym brzegiem Izery pod pałacem Hrubý Rohozec.

Wycieczkę rozpoczynamy w mieście Turnov, gdzie możemy zwiedzić kilka ciekawostek i zabytków, jak chociażby Muzeum Czeskiego Raju z wystawą mineralogiczną, jubilerską oraz olbrzymim obrazem Mikoláša Alša – Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Dalej polecamy zwiedzenie turnovskich kościołów lub synagog itd. Na prawym brzegu rzeki Izery na wysokiej skale wznosi się państwowy pałac Hrubý Rohozec. W okresie letnim pałac jest dostępny ze Złotej Ścieżki przez schody (Pałacowa Ścieżka dydaktyczna). Niepodal stąd, w Dolánkách u Turnova, stoi gospodarstwo Dlaskův statek, które od 2010 roku jest narodowym pomnikiem kultury i gdzie znajduje się wystawa etnograficzna Muzeum Czeskiego Raju.

Z miejscowości Dolánki u Turnova Złota Ścieżka doprowadzi nas przez Bukovinę do miejsca Drábova, mniejszego miasta skalnego, z którego krańców jest widok na obszar Maloskalsko i dolinę rzeki Izery. Stał tu kiedyś również mały drewniany zamek (krótkie zejście z trasy, swobodny dostęp). Kolejnym przystankiem są ruiny zamku Frýdštejn z masywną okrągłą wieżą, która oferuje przepiękny widok na okolicę. Z zamku trasa schodzi po grzebieniu Vranovský hřeben do Pantheonu, który powstał w wyniku przeróbek w stylu romantycznym wokół pozostałości zamku Vranov i przypomina szereg osobistości, które cenił sobie Zachariáš Römisch, ówczesny właściciel posiadłości maloskalskich.

Ostatnim przystankiem będzie następnie punkt widokowy Zahrádka. Ze wzgórza skalnego wysoko nad biegiem Izery zobaczyć można Malą Skálę, Suché skály, obszar Chléviště itd. Następnie czeka na nas tylko zejście do ośrodka wypoczynkowego Malá Skála, gdzie zakończymy ten etap.

Malá Skála, nazywana również „perłą Czeskiego Raju“, od dawna jest celem dla tych osób, które poszukują spokój oraz tych, które żądne są adrenalinowych przeżyć. Znajduje się tu gospodarstwo Boučkův statek z Galerią Josefa Jíry, centrum linowe, wypożyczalnie łódek i hulajnóg. Przez gminę prowadzi szlak Greenway Jizera. Znaleźć tu można kilka możliwości zakwaterowania i wyżywienia.


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load