Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Trzy krzyże i Boży Grób koło Valdštejna turyści często przeoczą

Z tym miejscem jest też związana legenda, która mówi, że kiedy właściciel niedalekiego zamku Valdštejn zmierzał w ciemnościach i mgle do swojego domu, z powodu złej pogody zgubił w lesie drogę. Jego koń chwilę szedł, a za chwilę jednak zatrzymał się i pomimo popędzania nie chciał iść dalej. Kiedy pan zsiadł z konia, zauważył, że stoi na skraju skalnej przepaści. Z wdzięczności kazał wybudować w tym miejscu tutejszą kalwarię i Drogę Krzyżową do niej. Niedaleko zamku Valdštejn można odwiedzić tajemnicze miejsce, o którym turyści często w ogóle nie wiedzą - Kalwaria z Bożym Grobem.

Piękne i urzekające miejsce z pięknym widokiem, gdzie tchnie na nas energia całego Czeskiego Raju, to jest Kalwaria i Boży Grób koło zamku Valdštejn. Na krawędzi wysokiej piaskowcowej skały znajdziemy trzy kamienne krzyże, symbol Golgoty, miejsca, gdzie został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Zresztą Kalwaria jest sczeszczoną nazwą góry Golgota, co w języku aramejskim oznacza czaszka (prawdopodobnie od kształtu góry) a nazwa łacińska brzmi Calvariae Locus, stąd czeska nazwa Kalwaria. Na środkowym krzyżu został ukrzyżowany Jezus Chrystus a po obu stronach ukrzyżowano złoczyńców - tu też na Kalwarii koło Valdštejna Był wyobrażony Jezus Chrystus, niestety nie wiadomo, kiedy doszło do uszkodzenia rzeźby i krzyż już został bez plastyki.

Pod Kalwarią znajdziemy wykute w skale małe pomieszczenie, symbolizujące Boży Grób, to znaczy skalny grób niedaleko góry Golgota, gdzie został pochowany Jezus. W małym skalnym pomieszczeniu znajdziemy ołtarz z plastyką i obrazki panny Marii z małym Jezuskiem na rękach. Kalwaria jest zakończeniem pierwotnej starej Drogi Krzyżowej, która tu prowadziła pierwotnie z niedalekich Pelešan. Z Drogi Krzyżowej zostało niewiele, a mianowicie obrazek przy drodze z parkingu pod zamkiem Valdštejn, czasem droga z Pelešan bywa nazywana Pielgrzymkowa lub Pielgrzymka. Cały kompleks został wybudowany prawdopodobnie w XVIII wieku w ramach romantyzującej przebudowy zamku Valdštejn i jego okolicy. Do Kalwarii nie prowadzi oznakowana droga. Kto chce odwiedzić Kalwarię, skręci na drogę U Konic, to jest to rozdroże z drewnianym krzyżem między zamkiem Valdštejn i skalnym punktem widokowym Hlavatice. Stąd pielgrzym wyruszy do lasu po jedynej nieoznakowanej ścieżce turystycznej, a jeżeli chce odwiedzić to miejsce, na pewno je znajdzie. 

Na zakończenie mała prośba o zachowanie umiaru, aby nie został zniszczony genius loci (duch miejsca).

Źródło informacji: Interregion Jičín


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load