Wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Alpinizm - od Czeskiego Raju po szczyty świata

Nowa ekspozycja alpinistyczna w miejscowości Turnov

Turnovskie muzeum Czeskiego Raju od września 2019 roku może się pochwalić zupełnie nową interaktywną ekspozycją poświęconą alpinizmowi. Właśnie Czeski Raj jest bowiem jednym z centrów alpinizmu w Republice Czeskiej, które wychowało naszych najlepszych alpinistów. Wystawa będzie ponadto uzupełniana programami poświęconymi temu tematowi.

Elementem nośnym nowej atrakcyjnej części muzeum, która nie tylko swoją tematyką, ale również rozwiązaniem architektonicznym jest wyjątkowa w ramach Republiki Czeskiej, jest geometryczna wielokątna struktura, która tworzy analogię skalnego miasta, ale jednocześnie w pełni respektuje pierwotne umieszczenie wielkopowierzchniowego obrazu Mikoláša Alša „Bitva pod Hrubou Skálou“ ("Bitwa pod Grubą Skałą"). Zwiedzający tak patrząc z bliska na ten obraz jakoby kroczy stylizowanym krajobrazem i oprócz jego struktury postrzega też z pomocą tekstów, fotografii, eksponatów i efektów audiowizualnych ważne przekazy i informacje.

Dzięki temu rozwiązaniu autorom projektu udało się nie tylko maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń, ale również wytworzyć nową platformę dla edukacji z zabawy muzealnej, której treści w naturalny sposób opierają się na doniosłych elementach tradycji Czeskiego Raju. Ekspozycję można odwiedzić codziennie oprócz poniedziałku (maj – wrzesień: w godz. 9:00 – 17:00, październik - kwiecień: w godzinach 9:00 – 16:00).

Więcej na www.muzeum-turnov.cz


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load