Vyhledávání

Český ráj

Český ráj

Vyhledávání

Železnobrodský Edward Kelley - Jiří Plachý

plk., autor: muzeum
Místo konání:

Městské muzeum v Železném Brodě, národopisná expozice Běliště Běliště 57, Železný Brod, 468 22, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce:Místní
Typ akce:Výstava
Tematická kategorie:Fotografie - fotografie - jiné
Více informací na:http://www.zeleznybrod.cz
Anotace:Výstavy o herci, režiséru, divadelním pedagogu a železnobrodském rodáku, kterého můžete znát např.: jako představitele anglického alchymisty Edwarda Kellyho v dvoudílné historické komedii režiséra Martina Friče „Císařův pekař – Pekařův císař“

Podrobný popis:

Jiří Plachý se narodil 29. července 1899 v Železném Brodě do úřednické rodiny, jako druhý z pěti dětí. Otec Josef byl podúředníkem C. a K. okresních soudů. Maminka Marie byla železnobrodská rodačka, z rodu řezníků Tůmů. Dost možná po ní zdědil Jiří herecké nadání, protože bývala nadšenou a nadanou ochotnicí. Není náhodou, že herectví se věnoval i jeho mladší bratr Vojtěch (1903–1968).

Jiří hrál a režíroval v ochotnických souborech již v době svých studií v Pardubicích. V roce 1921 sice začal studovat na ČVUT, brzy ale ze školy odešel, aby se mohl divadlu věnovat profesionálně. V roce 1922 začínal jako elév v činoherním souboru Národního divadla. Premiéru si odbyl v inscenaci Ze života hmyzu bratří Čapků. V červenci téhož roku podepsal poprvé smlouvu jako řádný člen hereckého souboru smíchovského Švandova divadla, kde prošel řadou rolí. Byl Petrucciem ze Shakespearovy Zkrocení zlé ženy, hradním Buškem ze Stroupežnického Našich furiantů. Na jevišti Švandova divadla strávil pět sezón. Ze Švandova divadla odešel, aby si založil divadelní soubor, Českou komorní scénu (ČKS).

V první sezóně jeho soubor úspěšně křižoval český severovýchod (Pardubice, Hořice, Železný Brod, Náchod, Police nad Metují, Česká Skalice, Dobruška, Nový Bydžov...), tedy kraj, který Jiří dobře znal. Plachý byl uměleckým vedoucím, hlavním režisérem i hereckou hvězdou souboru. Do kulturního života konce 20. let však bolestně zasáhla hospodářská krize a její důsledky se nevyhnuly ani putující divadelní společnosti. Život ČKS se definitivně uzavřel koncem sezóny 1928–29.

V roce 1929 nastoupil do Vinohradského divadla, kde působil až do roku 1948. Na jeho prknech ztvárnil mnoho rolí jako např. bratra Ivana v Bratrech Karamazových, Fausta, nebo Vávru v Maryše... V letech 1943–45 vykonával funkci šéfa činohry. Vedle toho hrál a režíroval v Městském komorním divadle, které bylo novou scénou Vinohrahradského a sídlilo v divadelním sále hotelu Central v Hybernské ulici. V roce 1948 dostal nabídku z Národního divadla a od sezóny 1948–49 se stal členem první scény.

Na filmovém plátně se poprvé představil ještě v němé éře. Ztvárnil čtyřicet filmových rolí. Opravdu mimořádný herecký koncert předvedl v historické komedii Martina Friče Císařův pekař – Pekařův císař v roli záludného magistra Edwarda Kelleyho, anglického alchymisty a šarlatána, působícího na dvoře císaře Rudolfa II. K mistrovským výkonům patří role Žida Abrahamoviče v Radokově Daleké cestě (1949) nebo Roškota v Krškově Měsíci nad řekou (1954), který Plachého filmovou dráhu uzavřel.

Jiří působil od prosince 1935 jako vedlejší (o rok později jako řádný) učitel dramatického oddělení Státní konzervatoře. Od října 1949 vyučoval externě herectví na Divadelní fakultě AMU v Praze. Byl rozený kantor, jeden z nejvýznamnějších v dějinách našeho divadelního školství. Mezi jeho studenty patřili Václav Voska, Dana Medřická, Irena Kačírková, Radovan Lukavský, Svatopluk Beneš a mnoho dalších.

V roce 1952 byl vyšetřován Státní bezpečností kvůli údajné kolaboraci za uměleckého vedení Městských divadel v době okupace. Není jasné, co Státní bezpečnost po Jiřím Plachým chtěla, jestli vynucené přiznání viny nebo spolupráci, ale vyhrožovali mu odebráním jeho tehdy pětiletého syna. Jiří Plachý starší zemřel 2. prosince 1952. Oficiálně spáchal sebevraždu skokem z okna svého vinohradského bytu v Chrudimské ulici. Okolnosti Plachého smrti nebyly dodnes vyjasněny. Tento případ také vyšetřoval Úřad dokumentace a vyšetřování komunismu (ÚDV), ale vyšetřovací spis byl pravděpodobně skartován, takže pravdu se už nejspíš nikdy nedozvíme.

David Řeřicha, pracovník muzea


 
cesky rajliberecky krajkralovehradecky krajstredocesky krajlogoGPCRgreen wayCzechRepubliclogo
 
load